Forum o anime Saint Seiya
Mitologia
Pegaz jest latającym rumakiem, należącym do korynckiego herosa Bellerfonta. Zrodził się z krwi, spływającej z odciętej głowy Meduzy, która wcześniej zaszła w ciążę z bogiem mórz, Posejdonem. Atena pomogła Bellerfontowi okiełznać Pegaza , dając mu czarodziejską uzdę. Gdy heros chciał na swym rumaku wzlecieć aż na Olimp, Pegaz z rozkazu Zeusa zrzucił go na ziemię.
Astronomia
Główna część gwiazdozbioru Pegaza ma kształt kwadratu, określanego również jako kwadrat jesienny. Z powodu wielkości trudno pomylić go z inną konstelacją. W układzie gwiazd można nawet wyraźnie rozpoznać mitycznego uskrzydlonego rumaka. Aby odnaleźć gwiazdozbiór na niebie musisz w przybliżeniu pięciokrotnie przedłużyć drugie ramię gwiazdozbioru Kasjopei (w charakterystycznym kształcie litery "W"), przechodząc przez zenit. W ten sposób wylądujesz pośrodku Pegaza.
Offline
Mitologia
Córka Kasjopei i króla Etiopii Kefeusa. Kasjopeja przechwalała się, że jej córka jest piękniejsza od nereid, morskich nimf, które poskarżyły się Posejdonowi. Władca mórz za karę zesłał na królestwo Kefeusa powódź oraz morskiego potwora. Aby uniknąć całkowitego zniszczenia kraju, przykuto Andromedę do skały u podnóża klifu i złożono w ofierze potworowi. Zauważył ją tam, powracający po walce z Meduzą, Perseusz, który zakochał się w Andromedzie i pokonał potwora za pomocą głowy Meduzy, która zamieniała wszystko w kamień. Później poślubił ukochaną i osiadł z nią w Tirynsie.
Astronomia
Z lewego górnego narożnika Kwadratu Pegaza wychodzi lekko wygięty łańcuch gwiazd, ciągnący się na trzy szerokości dłoni w lewo i ku górze. Jest to gwiazdozbiór Andromedy. Sirrah, górny punkt kwadratu Pegaza, zalicza się już do gwiazdozbioru Andromedy i jest jego główną gwiazdą. W warunkach dobrej widoczności można dostrzec już gołym okiem galaktykę w gwiazdozbiorze Andromedy, znajdująca się o szerokość dłoni nad drugą gwiazdą w łańcuchu Andromedy. Jest to najbardziej oddalony punkt, który możemy zobaczyć na niebie. Światło, które dociera na Ziemię opuściło tą galaktykę 2,7 mln lat temu.
Offline