Forum o anime Saint Seiya
Mitologia
Pegaz jest lataj±cym rumakiem, nale¿±cym do korynckiego herosa Bellerfonta. Zrodzi³ siê z krwi, sp³ywaj±cej z odciêtej g³owy Meduzy, która wcze¶niej zasz³a w ci±¿ê z bogiem mórz, Posejdonem. Atena pomog³a Bellerfontowi okie³znaæ Pegaza , daj±c mu czarodziejsk± uzdê. Gdy heros chcia³ na swym rumaku wzlecieæ a¿ na Olimp, Pegaz z rozkazu Zeusa zrzuci³ go na ziemiê.
Astronomia
G³ówna czê¶æ gwiazdozbioru Pegaza ma kszta³t kwadratu, okre¶lanego równie¿ jako kwadrat jesienny. Z powodu wielko¶ci trudno pomyliæ go z inn± konstelacj±. W uk³adzie gwiazd mo¿na nawet wyra¼nie rozpoznaæ mitycznego uskrzydlonego rumaka. Aby odnale¼æ gwiazdozbiór na niebie musisz w przybli¿eniu piêciokrotnie przed³u¿yæ drugie ramiê gwiazdozbioru Kasjopei (w charakterystycznym kszta³cie litery "W"), przechodz±c przez zenit. W ten sposób wyl±dujesz po¶rodku Pegaza.
Offline
Mitologia
Córka Kasjopei i króla Etiopii Kefeusa. Kasjopeja przechwala³a siê, ¿e jej córka jest piêkniejsza od nereid, morskich nimf, które poskar¿y³y siê Posejdonowi. W³adca mórz za karê zes³a³ na królestwo Kefeusa powód¼ oraz morskiego potwora. Aby unikn±æ ca³kowitego zniszczenia kraju, przykuto Andromedê do ska³y u podnó¿a klifu i z³o¿ono w ofierze potworowi. Zauwa¿y³ j± tam, powracaj±cy po walce z Meduz±, Perseusz, który zakocha³ siê w Andromedzie i pokona³ potwora za pomoc± g³owy Meduzy, która zamienia³a wszystko w kamieñ. Pó¼niej po¶lubi³ ukochan± i osiad³ z ni± w Tirynsie.
Astronomia
Z lewego górnego naro¿nika Kwadratu Pegaza wychodzi lekko wygiêty ³añcuch gwiazd, ci±gn±cy siê na trzy szeroko¶ci d³oni w lewo i ku górze. Jest to gwiazdozbiór Andromedy. Sirrah, górny punkt kwadratu Pegaza, zalicza siê ju¿ do gwiazdozbioru Andromedy i jest jego g³ówn± gwiazd±. W warunkach dobrej widoczno¶ci mo¿na dostrzec ju¿ go³ym okiem galaktykê w gwiazdozbiorze Andromedy, znajduj±ca siê o szeroko¶æ d³oni nad drug± gwiazd± w ³añcuchu Andromedy. Jest to najbardziej oddalony punkt, który mo¿emy zobaczyæ na niebie. ¦wiat³o, które dociera na Ziemiê opu¶ci³o t± galaktykê 2,7 mln lat temu.
Offline